Detta event är passerat och inte längre aktuellt
Du hittar aktuella event och kurser här: Kalendarium. Är du intresserad av denna kurs specifikt, kontakta oss!
Kategorier: OnsdagsföreläsningYrkesfiskares syn på havsmiljö och varför det spelar roll för en framgångsrik förvaltning.
I jämförelse med den allmänna opinionen är svenska yrkesfiskare mycket mera oroade för en rad havsmiljöproblem, såsom övergödning, algblomning och giftutsläpp, men mycket mindre oroade för fiskebeståndens tillstånd. Daniel Berlin och Ulrika Möller presenterar möjliga orsaker till varför svenska yrkesfiskare inte delar den gängse problembilden, och varför detta påverkar möjligheterna till att uppnå ett hållbart fiske.
Föreläsare:
Ulrika Möller och Daniel Berlin, statsvetenskapliga institutionen, Göteborgs Universitet. Ulrika och Daniel ingår i forskningsprojektet ”På kurs mot hållbart fiske/Navigating towards efficient fishery management”.
Ett arrangemang i samarbete med Göteborgs Miljövetenskapliga Centrum (GMV).
Plats: Ekocentrum, Aschebergsgatan 44, Göteborg (Hållplats Kapellplatsen)
Fritt inträde! Ingen föranmälan krävs. Begränsat antal platser.
Referat av föreläsningen (Filtyp: PDF – Storlek: 105 kB)
Våra onsdagsföreläsningar genomförs i samverkan med Studiefrämjandet Göteborg.
Detta event är passerat och inte längre aktuellt
Du hittar aktuella event och kurser här: Kalendarium. Är du intresserad av denna kurs specifikt, kontakta oss!
Last modified: 26 november, 2012

