Detta event är passerat och inte längre aktuellt
Du hittar aktuella event och kurser här: Kalendarium. Är du intresserad av denna kurs specifikt, kontakta oss!
Kategorier: SeminariumFöretagens miljöarbete leder till högre lönsamhet. Kom och ta del av en mängd goda exempel på hur andra företag agerar och hur de använder sig av de nationella miljökvalitetsmålen.
Program:
13.00 Inledning
Christer Owe, Ekocentrums verksamhetsledare och Bengt Rundqvist, Miljömålsrådets kansli
13.10 Sexton miljömål och ett löfte till nästa generation
Landshövding Lars Bäckström
13.40 Näringslivet behövs för att vi ska nåmiljömålen!
Bengt Rundqvist, Miljömålsrådets kansli berättar om nya sidor på Miljömålsportalen samt om propositionen gällande ny struktur för uppföljning av miljömålen.
14.10 Så inkluderas miljömålen i miljöledningsarbetet
Goda företagsexempel, Torbjörn Brorson, Internationella Miljöinstitutet vid Lunds Universitet, har bl.a. varit miljöchef på Pharmacia och Trelleborg AB och är en av författarna till ”Miljöarbetet stärker affärerna!”
14.45 Miljömålen i Ekocentrums utställning – fler goda exempel
Martina Persson, Ekocentrum
15.00 Kaffepaus
15.30 Ett dåligt samvete eller lätt PR!
Hur kan företag delta i miljömålsarbetet? I åtgärdsprogrammet för Västra Götaland pekas näringslivet ut som ansvariga för en mängd åtgärder för att uppnå de regionala miljömålen. Det har varit svårt att hitta samarbetsformer och tydliga fördelar för företagen. Hur går vi vidare?
Jens Mentzer, Länsstyrelsen Västra Götaland
16.15 Från politik till affärsnytta av miljöarbete Miljömålen och västsvenskt näringsliv
Kajsa Dahlsten, omvärldsanalytiker, Västsvenska Industri & Handelskammaren
16.50 Så här arbetar Mölndal Energi med miljökvalitetsmålen
Sofia Hauptmann, kvalitets- och miljöcontroller, Mölndal Energi
17.00 Middag (kravmärkt buffé) och tillfälle till mingel
Deltagaravgift: 1 400 kr exkl. moms, inkl. middag och boken ”Miljöarbetet stärker affärerna!”
Detta event är passerat och inte längre aktuellt
Du hittar aktuella event och kurser här: Kalendarium. Är du intresserad av denna kurs specifikt, kontakta oss!
Last modified: 23 november, 2012


